Eaton EHB4D61A2JS0F00000
SKU: CS5477710MPN: EHB4D61A2JS0F00000Alternate Part #: 3-4774-10005AUPC/EAN: 786689110680
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.6A, 1 hp 208V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 4.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477710 |
|---|---|
| MPN | EHB4D61A2JS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10005A |
| UPC/EAN | 786689110680 |