Eaton EHB4D22A3JT0G20000
SKU: CS5477386MPN: EHB4D22A3JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-20071AUPC/EAN: 786689101145
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch VFD run bypass run) Bypass light kit (on fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477386 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A3JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20071A |
| UPC/EAN | 786689101145 |
