Eaton EHB4D22A1KU0E20000
SKU: CS5477308MPN: EHB4D22A1KU0E20000Alternate Part #: 3-4768-20016AUPC/EAN: 786689106089
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477308 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A1KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-20016A |
| UPC/EAN | 786689106089 |