Eaton EHB4D22A1JS0F20000
SKU: CS5477270MPN: EHB4D22A1JS0F20000Alternate Part #: 3-4772-20006AUPC/EAN: 786689106737
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477270 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A1JS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-20006A |
| UPC/EAN | 786689106737 |