Eaton EHB3D95A3KU0G20000
SKU: CS5477146MPN: EHB3D95A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-50059AUPC/EAN: 786689106133
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.9A, 3 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3.9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch fault bypass run) Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477146 |
|---|---|
| MPN | EHB3D95A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50059A |
| UPC/EAN | 786689106133 |
