Eaton EHB3D95A3KS0F2A000
SKU: CS5477117MPN: EHB3D95A3KS0F2A000Alternate Part #: 3-4774-50032AUPC/EAN: 786689105006
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.9A, 3 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3.9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477117 |
|---|---|
| MPN | EHB3D95A3KS0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50032A |
| UPC/EAN | 786689105006 |
