Eaton EHB3D44A3KU0G20000
SKU: CS5477028MPN: EHB3D44A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-40287AUPC/EAN: 786689105457
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.4A, 2 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477028 |
|---|---|
| MPN | EHB3D44A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40287A |
| UPC/EAN | 786689105457 |


