Eaton EHB3D44A3JS0E0A000
SKU: CS5476937MPN: EHB3D44A3JS0E0A000Alternate Part #: 3-4774-40198AUPC/EAN: 786689096915
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.4A, 2 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476937 |
|---|---|
| MPN | EHB3D44A3JS0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40198A |
| UPC/EAN | 786689096915 |

