Eaton EHB3D04ABKT0E00000
SKU: CS5476608MPN: EHB3D04ABKT0E00000Alternate Part #: 3-4778-40005AUPC/EAN: 786689095529
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476608 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04ABKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4778-40005A |
| UPC/EAN | 786689095529 |