Eaton EHB1804A3KT0G0A000
SKU: CS5476228MPN: EHB1804A3KT0G0A000Alternate Part #: 3-4779-40142AUPC/EAN: 786689082710
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476228 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A3KT0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40142A |
| UPC/EAN | 786689082710 |
