Eaton EHB1691AAKT0E00000
SKU: CS5476127MPN: EHB1691AAKT0E00000Alternate Part #: 3-4782-10008AUPC/EAN: 786689083823
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476127 |
|---|---|
| MPN | EHB1691AAKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4782-10008A |
| UPC/EAN | 786689083823 |
