Eaton EHB1302A2KS0E20000
SKU: CS5475878MPN: EHB1302A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-20016AUPC/EAN: 786689073312
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 130A, 50 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | fault VFD run Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475878 |
|---|---|
| MPN | EHB1302A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20016A |
| UPC/EAN | 786689073312 |

