Eaton EHB1141A1KU0F00000
SKU: CS5475687MPN: EHB1141A1KU0F00000Alternate Part #: 3-4771-10057AUPC/EAN: 786689072445
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475687 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A1KU0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4771-10057A |
| UPC/EAN | 786689072445 |
