Eaton EHB1042A1KT0E20000
SKU: CS5475599MPN: EHB1042A1KT0E20000Alternate Part #: 3-4771-20050AUPC/EAN: 786689071622
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475599 |
|---|---|
| MPN | EHB1042A1KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-20050A |
| UPC/EAN | 786689071622 |
