Eaton EHB1042AAKS0000000
SKU: CS5475581MPN: EHB1042AAKS0000000Alternate Part #: 3-4780-20037AUPC/EAN: 786689071479
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 40 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475581 |
|---|---|
| MPN | EHB1042AAKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4780-20037A |
| UPC/EAN | 786689071479 |
