Eaton EHB0964A2KS0E20000
SKU: CS5475471MPN: EHB0964A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-40124AUPC/EAN: 786689065782
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Manual bypass switch fault VFD run bypass run) Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475471 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40124A |
| UPC/EAN | 786689065782 |