Eaton EHB0881A2KT0G20000
SKU: CS5475392MPN: EHB0881A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4777-10072AUPC/EAN: 786689064693
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 88A, 30 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 88A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475392 |
|---|---|
| MPN | EHB0881A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10072A |
| UPC/EAN | 786689064693 |
