Eaton EHB0881A1KU0G00000
SKU: CS5475377MPN: EHB0881A1KU0G00000Alternate Part #: 3-4771-10039AUPC/EAN: 786689064563
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 88A, 30 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 88A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475377 |
|---|---|
| MPN | EHB0881A1KU0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4771-10039A |
| UPC/EAN | 786689064563 |