Eaton EHB0775A1KU0E00000
SKU: CS5475193MPN: EHB0775A1KU0E00000Alternate Part #: 3-4771-50055AUPC/EAN: 786689153106
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 75 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475193 |
|---|---|
| MPN | EHB0775A1KU0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4771-50055A |
| UPC/EAN | 786689153106 |