Eaton EHB0774AAKS0000000
SKU: CS5475083MPN: EHB0774AAKS0000000Alternate Part #: 3-4780-40037AUPC/EAN: 786689155230
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 60 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475083 |
|---|---|
| MPN | EHB0774AAKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4780-40037A |
| UPC/EAN | 786689155230 |