Eaton EHB0741A2KS0E20000
SKU: CS5475023MPN: EHB0741A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-10004AUPC/EAN: 786689154882
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475023 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10004A |
| UPC/EAN | 786689154882 |