Eaton EHB0741AAKU0000000
SKU: CS5474995MPN: EHB0741AAKU0000000Alternate Part #: 3-4780-10021AUPC/EAN: 786689154790
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 25 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474995 |
|---|---|
| MPN | EHB0741AAKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4780-10021A |
| UPC/EAN | 786689154790 |