Eaton EHB0625A2KU0E00000
SKU: CS5474767MPN: EHB0625A2KU0E00000Alternate Part #: 3-4777-50075AUPC/EAN: 786689145415
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474767 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A2KU0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50075A |
| UPC/EAN | 786689145415 |