Eaton EHB0625A1KS0G20000
SKU: CS5474740MPN: EHB0625A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4771-50028AUPC/EAN: 786689144272
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault bypass run) Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474740 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-50028A |
| UPC/EAN | 786689144272 |