Eaton EHB0591ABKU0000000
SKU: CS5474385MPN: EHB0591ABKU0000000Alternate Part #: 3-4780-10015AUPC/EAN: 786689143879
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 59.4A, 20 hp 208V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 59.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 20 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474385 |
|---|---|
| MPN | EHB0591ABKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4780-10015A |
| UPC/EAN | 786689143879 |