Eaton EHB0525A3KU0F00000
SKU: CS5474168MPN: EHB0525A3KU0F00000Alternate Part #: 3-4777-50053AUPC/EAN: 786689132668
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474168 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KU0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50053A |
| UPC/EAN | 786689132668 |