Eaton EHB0525A2KT0G00000
SKU: CS5474129MPN: EHB0525A2KT0G00000Alternate Part #: 3-4777-50011AUPC/EAN: 786689133788
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474129 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A2KT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50011A |
| UPC/EAN | 786689133788 |