Eaton EHB0524A1JU0G20000
SKU: CS5473915MPN: EHB0524A1JU0G20000Alternate Part #: 3-4770-40116AUPC/EAN: 786689135355
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473915 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A1JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-40116A |
| UPC/EAN | 786689135355 |