Eaton EHB0422A1JU0000000
SKU: CS5473392MPN: EHB0422A1JU0000000Alternate Part #: 3-4770-20013AUPC/EAN: 786689128081
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473392 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A1JU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4770-20013A |
| UPC/EAN | 786689128081 |