Eaton EHB0415A3KU0F0A000
SKU: CS5473353MPN: EHB0415A3KU0F0A000Alternate Part #: 3-4774-50534AUPC/EAN: 786689130169
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 41A, 40 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 41A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473353 |
|---|---|
| MPN | EHB0415A3KU0F0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50534A |
| UPC/EAN | 786689130169 |