Eaton EHB0415A2KT0E20000
SKU: CS5473313MPN: EHB0415A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-50490AUPC/EAN: 786689119737
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 41A, 40 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 41A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473313 |
|---|---|
| MPN | EHB0415A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50490A |
| UPC/EAN | 786689119737 |