Eaton EHB0404AAKT0E00000
SKU: CS5473075MPN: EHB0404AAKT0E00000Alternate Part #: 3-4780-40011AUPC/EAN: 786689121204
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473075 |
|---|---|
| MPN | EHB0404AAKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4780-40011A |
| UPC/EAN | 786689121204 |
