Eaton EHB0325A1KT0G20000
SKU: CS5472804MPN: EHB0325A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4770-50032AUPC/EAN: 786689117504
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 32A, 30 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) Auxiliary contacts fault Manual bypass switch VFD run Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472804 |
|---|---|
| MPN | EHB0325A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-50032A |
| UPC/EAN | 786689117504 |
