Eaton EHB0301ACKT0E00000
SKU: CS5472590MPN: EHB0301ACKT0E00000Alternate Part #: 3-4778-10062AUPC/EAN: 786689116941
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 30.8A, 10 hp 208V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 30.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 10 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472590 |
|---|---|
| MPN | EHB0301ACKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4778-10062A |
| UPC/EAN | 786689116941 |
