Eaton EHB0282A1JS0E00000
SKU: CS5472391MPN: EHB0282A1JS0E00000Alternate Part #: 3-4773-20059AUPC/EAN: 786689101671
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 28A, 10 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 28A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472391 |
|---|---|
| MPN | EHB0282A1JS0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4773-20059A |
| UPC/EAN | 786689101671 |