Eaton EHB0274A1KS0E20000
SKU: CS5472130MPN: EHB0274A1KS0E20000Alternate Part #: 3-4769-40044AUPC/EAN: 786689104849
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 27A, 20 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472130 |
|---|---|
| MPN | EHB0274A1KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-40044A |
| UPC/EAN | 786689104849 |
