Eaton EHB0214A3JV0E20000
SKU: CS5471546MPN: EHB0214A3JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-40959AUPC/EAN: 786689093273
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471546 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A3JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40959A |
| UPC/EAN | 786689093273 |
