Eaton EHB0161A1KS0E20000
SKU: CS5471147MPN: EHB0161A1KS0E20000Alternate Part #: 3-4769-10004AUPC/EAN: 786689079215
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 16.7A, 5 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 16.7A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | bypass run) VFD run fault Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471147 |
|---|---|
| MPN | EHB0161A1KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-10004A |
| UPC/EAN | 786689079215 |
