Eaton EHB0161A1JU0G20000
SKU: CS5471135MPN: EHB0161A1JU0G20000Alternate Part #: 3-4773-10020AUPC/EAN: 786689078652
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 16.7A, 5 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 16.7A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts VFD run bypass run) fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471135 |
|---|---|
| MPN | EHB0161A1JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-10020A |
| UPC/EAN | 786689078652 |
