Eaton EHB0144A1JT0G00000
SKU: CS5470683MPN: EHB0144A1JT0G00000Alternate Part #: 3-4773-40011AUPC/EAN: 786689073916
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 14A, 10 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 14A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470683 |
|---|---|
| MPN | EHB0144A1JT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4773-40011A |
| UPC/EAN | 786689073916 |