Eaton EHB0114A1KU0E20000
SKU: CS5470404MPN: EHB0114A1KU0E20000Alternate Part #: 3-4768-40096AUPC/EAN: 786689068622
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470404 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A1KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-40096A |
| UPC/EAN | 786689068622 |