Eaton EHB0114A1JV0G20000
SKU: CS5470390MPN: EHB0114A1JV0G20000Alternate Part #: 3-4772-40140AUPC/EAN: 786689068462
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470390 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A1JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40140A |
| UPC/EAN | 786689068462 |