Eaton EHB0114AAKU0000000
SKU: CS5470359MPN: EHB0114AAKU0000000Alternate Part #: 3-4778-40039AUPC/EAN: 786689075125
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470359 |
|---|---|
| MPN | EHB0114AAKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-40039A |
| UPC/EAN | 786689075125 |
