Eaton EHB0101A2KT0G20000
SKU: CS5470202MPN: EHB0101A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-10472AUPC/EAN: 786689066536
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 10.6A, 3 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 10.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470202 |
|---|---|
| MPN | EHB0101A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10472A |
| UPC/EAN | 786689066536 |