Eaton EHB0101A1KS0G20000
SKU: CS5470149MPN: EHB0101A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4768-10068AUPC/EAN: 786689066130
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 10.6A, 3 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 10.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Auxiliary contacts bypass run) VFD run Bypass light kit (on fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470149 |
|---|---|
| MPN | EHB0101A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-10068A |
| UPC/EAN | 786689066130 |
