Eaton EHB0101A1JS0G20000
SKU: CS5470121MPN: EHB0101A1JS0G20000Alternate Part #: 3-4772-10092AUPC/EAN: 786689065140
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 10.6A, 3 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 10.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch fault VFD run Auxiliary contacts bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470121 |
|---|---|
| MPN | EHB0101A1JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-10092A |
| UPC/EAN | 786689065140 |
