Eaton CH215CAF
SKU: CS5469717MPN: CH215CAFAlternate Part #: 96-6294-5UPC/EAN: 786685495170
Eaton CH AFCI circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CH AFCI circuit breaker, Plug-on branch feeder arc fault combination circuit breaker, 15 A, 10 kAIC, Two-pole, 120 V,120/240 V, CH, Type CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CH |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Combination arc fault |
| Type | Plug-on branch feeder arc fault combination circuit breaker |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5469717 |
|---|---|
| MPN | CH215CAF |
| Alternate Part # | 96-6294-5 |
| UPC/EAN | 786685495170 |


