Siemens 294-06173
SKU: CS5317565MPN: 294-06173
Valve assy 3W Mix 5” 250Cv Eq Pct/Lin Brass Trim Flanged Prop El-Hydrl Act SR

$4,012.80
UnitAvailable on backorder
Product Details
Flowrite 599 Series Valve Assembly features a proportional control (0 to 10 Vdc or 4 to 20 mA), spring return, 24 Vac electro-hydraulic actuator with 1-½-inch stroke. The 3-way, mixing, 5-inch, 250 Cv valve assembly with 1-½-inch stroke is ANSI Class 250 and has an equal percentage/linear characteristic, brass trim, and flanged end connections.
Attributes
| Actuator Type | Electronic |
| Ambient Temperature Operation | 5 to 130 °F, -15 to 55 °C |
| Close Off Pressure | 25 psi |
| Connecting Thread | Direct-coupled universal bonnet |
| Control Signal | 0…10 Vdc |
| End Connection | Flanged |
| Fail Safe | Yes |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 250.0000 |
| High Temperature | NO |
| Leakage Rate | Class IV (0.01% of Cv) |
| Material Inside Set | Body Trim: Bronze; Stem: Stainless Steel ASTM A582 Type 303; Packing: EPDM O-ring |
| Material Valve Body | Cast iron ASTM A126 Class B |
| Max Differential Pressure Liquid | 25 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Liquid | 400 psi |
| Medium | Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Operating Voltage | 24 VAC |
| Permissible Operating Pressure | Max. recommended differential pressure for modulating service: 50 psi, 345 kPa |
| Port Configuration | 3-Way Mixing |
| Positioning Time | Power stroke 120 sec, Return stroke 20 sec, Spring return 20 sec |
| Power Consumption | 28 VA |
| Rangeability | |
| Spring Return Function | Spring return functionality |
| Stroke | 1-½ in., 40 mm |
| Supply Voltage | 24 VAC |
| Trim Material | Brass |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 5 in |
| Valve Type | Three-way |
Specifications
| SKU | CS5317565 |
|---|---|
| MPN | 294-06173 |


