Siemens 287-06163
SKU: CS5317304MPN: 287-06163
Valve assy 3W Mix 5” 250Cv Eq Pct/Lin Brass Trim Flanged 12” Pneu Act w/ pos

$3,718.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Flowrite 599 Series Valve Assembly features a 12-inch pneumatic actuator with factory-mounted positioner, 1-½-inch stroke, and 5 psi span. The 3-way, mixing, 5-inch, 250 Cv valve assembly with 1-½-inch stroke is ANSI Class 125 and has an equal percentage/linear characteristic, brass trim, and flanged end connections.
Attributes
| Actuator Type | Pneumatic |
| Close Off Pressure | 29 psi |
| Connecting Thread | Direct-coupled universal bonnet |
| End Connection | Flanged |
| Fail Safe | Yes |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 250.0000 |
| High Temperature | NO |
| Leakage Rate | Class IV (0.01% of Cv) |
| Material Inside Set | Body Trim: Bronze; Stem: Stainless Steel ASTM A582 Type 303; Packing: EPDM O-ring |
| Material Valve Body | Cast iron ASTM A126 Class B |
| Max Differential Pressure Liquid | 25 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Liquid | 200 psi |
| Medium | Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Operating Voltage | Pneumatic |
| Permissible Operating Pressure | Max. recommended differential pressure for modulating service: 50 psi, 345 kPa |
| Port Configuration | 3-Way Mixing |
| Rangeability | |
| Spring Range | 3-8 psi |
| Spring Return Function | Spring return to fail-safe position |
| Stroke | 1-½ in., 40 mm |
| Trim Material | Brass |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 5 in |
| Valve Type | Three-way |
Specifications
| SKU | CS5317304 |
|---|---|
| MPN | 287-06163 |

