Siemens 281-06143
SKU: CS5317135MPN: 281-06143
Valve assy 2W NO, 5” 250Cv Lin SS Trim Flanged 12” Pneu Act

$4,058.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Flowrite 599 Series Valve Assembly features a 12-inch pneumatic actuator with 1-½-inch stroke and 5 psi span. The 2-way, normally open, 5-inch, 250 Cv valve assembly with 1-½-inch stroke is ANSI Class 250 and has a linear characteristic, stainless steel trim, and flanged end connections.
Attributes
| Actuator Type | Pneumatic |
| Close Off Pressure | 26 psi |
| Connecting Thread | Direct-coupled universal bonnet |
| End Connection | Flanged |
| Fail Safe | Yes |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 250.0000 |
| High Temperature | NO |
| Leakage Rate | Class IV (0.01% of Cv) |
| Material Inside Set | Body Trim: Stainless Steel;Stem: Stainless steel ASTM A582 Type 303;Plug: Bronze;Seat: Single seat;Normal Duty Packing: EPDM O-rings |
| Material Valve Body | Cast iron ASTM A126 Class B |
| Max Differential Pressure Liquid | 50 psi |
| Max Differential Pressure Steam | 15 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Liquid | 400 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Steam | 15 psi |
| Medium | Saturated steam;Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Normally Open Normally Closed | Normally Open |
| Operating Voltage | Pneumatic |
| Permissible Operating Pressure | Max. recommended differential pressure for modulating service: 50 psi, 345 kPa |
| Port Configuration | 2-Way Normally open |
| Rangeability | |
| Spring Range | 3-8 psi |
| Spring Return Function | Spring return to fail-safe position |
| Stroke | 1-½ in., 40 mm |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 5 in |
| Valve Type | Two-way |
Specifications
| SKU | CS5317135 |
|---|---|
| MPN | 281-06143 |

